Drewno to jeden z materiałów wykorzystywanych powszechnie do budowy różnych konstrukcji użytkowych, takich jak choćby przyścienna wiata garażowa czy altana ogrodowa. Obiekty wykonane z tego surowca muszą być zawsze w odpowiedni sposób zabezpieczone wybranym środkiem ochronnym, ponieważ w przeciwnym razie mogą szybko ulec degradacji. Najczęściej stosowanym preparatem jest oczywiście impregnat. Oprócz tego używa się specjalnego oleju, lakieru albo lazuru.
Drewno jest materiałem naturalnym, w związku z czym podlega procesowi biodegradacji. Ponadto jest narażone na szkodliwe oddziaływanie wilgoci, słońca, ognia, bakterii, grzybów oraz różnego rodzaju owadów. Z tego względu konieczne jest zawsze pokrycie danej konstrukcji (np. altany, więźby dachowej lub mebla ogrodowego) odpowiednim preparatem ochronnym. Najlepiej w tej roli sprawdza się impregnat, który wnika głęboko w strukturę materiału. Należy go nałożyć na powierzchnię drewnianych elementów pędzlem, natryskiem, ewentualnie techniką zanurzeniową. Istnieje też możliwość zastosowania impregnacji ciśnieniowej, choć w warunkach domowych to bardzo rzadko stosowana praktyka. Impregnatem jest często zabezpieczane np. zadaszenie tarasów z drewna. Inne zalecane środki ochronne to m.in.:
– olej bezbarwny albo z dodatkiem pigmentu – nie tylko zabezpieczy, ale też doskonale podkreśli rysunek drewna i stworzy na nim specyficzną, jedwabistą powłokę; trzeba go nakładać minimum raz w roku;
– lakier – tworzy powłokę przezroczystą i nie wnika wgłąb drewna; wystarczy go stosować raz na kilka lat;
– lazur – doskonale łączy w sobie cechy impregnatu oraz lakieru, ale wyróżnia się spora elastycznością.