Wnętrza mieszkalne w stylu industrialnym już od ponad dekady cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na polskim rynku nieruchomości. Choć najczęściej kojarzą się z przestrzenią dla ludzi młodych lub o aspiracjach artystycznych, to tak naprawdę przemysłowe wnętrza są dla każdego, kto kocha dużą, dającą swobodę przestrzeń i minimalizm z nutką nieprzewidywalności. Ten styl w urządzaniu wnętrz narodził się w USA w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy gospodarka zwolniła, a dużo fabrycznych hal stało pustych. Jednak urok dobrze oświetlonych wnętrz przyciągnął do takich pomieszczeń artystów, którzy dostrzegli w nich potencjał. Dzięki temu pofabryczne budynki zaczęły przeżywać swój renesans jako prywatna strefa mieszkalna.
Wnętrza w przemysłowym stylu charakteryzują się zawsze pewną surowością ze względu na użyte materiały, zarówno do wykończenia sufitów, ścian i podłóg, jak i sprzętów. Znajdziemy w nich zatem chłodną stal w kolorach czerni lub matowego chromu, ascetyczne, hartowane szkło czy mało obrobione, zachowujące swój “dziki” charakter, drewno. Dominuje również chropowaty beton w różnych odcieniach szarości, kolory ziemi czy złamane biele. Mocne, intensywne barwy pojawiają się tylko w postaci kolorowych plam pojedynczych przedmiotów lub dodatków dekoracyjnych w bardziej intensywnych odcieniach. Dlatego tym, co najbardziej ociepla industrialne wnętrza, jest światło. Żółte lub zbliżone do barwy dziennego światła słonecznego, skupione albo wręcz przeciwnie – rozproszone – pozwala wyczarować przytulną atmosferę i łagodzić ascetyczność wystroju. Najlepsze do takiego oświetlenia są żarówki ledowe, które nie dosyć, że ekonomiczne i ekologiczne, to jeszcze oferowane są w różnych ciekawych, niestandardowych kształtach i wykończeniach. Ich dekoracyjność pozwoli na korzystanie z kloszy, abażurów i lamp, które wyraźnie wyeksponują ich urokliwy charakter, podnosząc tylko estetykę przestrzeni mieszkalnej.
Oprawka żarówki, we wnętrzach industrialnych, jest wyraźnie widocznym, zwracającym uwagę elementem, dlatego powinna być dostosowana do charakteru danego punktu świetlnego i ładnie wkomponowywać się w całość aranżacji. Ceramiczna sprawdzi się najlepiej w połączeniu z ażurowymi abażurami wykonanymi z czarnych metalowych prętów lub kloszy z przezroczystego szkła. Oprawka metalowa świetnie będzie się komponowała ze stalą, drewnem, szkłem (matowym, mlecznym czy przydymionym) i tworzywem sztucznym. Zaś drewniana podkreśli walory abażurów z tkaniny i ekologicznego papieru oraz przełamie monotonię tych wykonanych z ceramiki i metalu.