Budując szambo, należy spełnić określone warunki lokalizacyjne i techniczne. Zasady te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. W tym dokumencie można znaleźć informacje o tym, że zbiornik można zainstalować wyłącznie na działkach budowlanych, gdzie nie ma możliwości przyłączenia budynku do kanalizacji. Musi on spełniać także określone standardy, czyli jego dno oraz ściany powinny być nieprzepuszczalne i szczelnie przykryte. Konieczne jest także wyposażenie go w system odpowietrzania.
Jeśli zaś chodzi o formalności, to w przypadku gdy lokalizacja szamba została uwzględniona na planie zagospodarowania posesji, który jest dołączony do pozwolenia na budowę, to nie trzeba gromadzić żadnych dodatkowych dokumentów. W przeciwnym razie, gdy brakuje takiego zapisu na planie zagospodarowania działki, należy podjąć odpowiednie działania, czyli zgłosić w starostwie lub innym organie administracji architektoniczno-budowlanym chęć jego budowy. Urząd ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi.
Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń oraz zaplanowaniu budowy zbiornika, przychodzi czas na realizację działań. Najlepiej skorzystać z usług firmy, która zajmie się przygotowaniem terenu i montażem. Szamba z wykopem są niezwykle praktyczne i oszczędzają wiele wysiłku. Wykonywane są przy pomocy koparki, która tworzy dół odpowiedniej głębokości, w którym następnie umieszczany jest zbiornik. Ważne jest, by spełniał on odpowiednie normy Instytutu Ochrony Środowiska.