W początkowej fazie rozwoju wiele firm ma problem ze zgromadzeniem niezbędnego kapitału na bieżącą działalność czy długoterminowe inwestycje. W takiej sytuacji sensownym rozwiązaniem jest dotacja lub dofinansowanie z programów Unii Europejskiej, ewentualnie urzędów pracy. Na tego typu pomoc mogą liczyć małe oraz średnie przedsiębiorstwa, a także ośrodki badawczo-rozwojowe, podmioty z branży ekologicznej i firmy działające na terenach wiejskich. Nie dziwi zatem fakt, że jak grzyby po deszczu wyrastają instytucje oferujące pisanie projektów unijnych i wniosków.
Jeśli jesteśmy właścicielami małego lub średniego przedsiębiorstwa i potrzebujemy wsparcia finansowego, to w pierwszej kolejności powinny nas zainteresować dotacje na innowacje lub bieżącą działalność z funduszy unijnych. Najważniejsze to Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Program Polska Wschodnia, a także Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (dla podmiotów z branży rolniczej).
Dofinansowanie ze środków unijnych uzyskają też firmy działające w branży internetowej (portale usługowe, sklepy itp.) oraz wdrażające różne rozwiązania ekologiczne (np. energooszczędne technologie czy panele fotowoltaiczne). Osoby bezrobotne, pragnące założyć własną działalność gospodarczą, mogą natomiast złożyć stosowny wniosek o dotację z urzędu pracy. W tym przypadku maksymalne wsparcie wynosi 24 000 złotych. Inne możliwości na pozyskanie dofinansowania to m.in.:
– pożyczki oraz kredyty bankowe (np. inwestycyjne), przeznaczone dla małych firm
lokalne fundusze pożyczkowe, działające w ramach samorządów
-inkubatory przedsiębiorczości (głównie dla studentów i podmiotów społecznych)
-tzw. Aniołowie Biznesu – zamożne osoby, zainteresowane wspieraniem nowych i innowacyjnych projektów