Wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i napotkały trudności ze spłatą zadłużenia bądź wypłatą pensji dla pracowników mogą skorzystać z instytucji upadłości przedsiębiorcy. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku, gdy firma faktycznie utraci możliwość regulowania swoich zobowiązań oraz posiada minimum dwóch wierzycieli. Przedsiębiorca musi także liczyć się z tym, że będzie zmuszony ponieść pewne koszty takiego rozwiązania.
Konieczne jest złożenie wniosku w terminie wynoszącym 30 dni od momentu stwierdzenia niewypłacalności firmy. Składa się go do sądu gospodarczego przypisanego do konkretnego rejonu. Rozpatruje on wniosek i zaakceptuje go tylko w momencie, gdy przedsiębiorca posiada majątek w wysokości wyższej niż wysokość kosztów w postępowaniu upadłościowym. Ich wysokość jest regulowana przepisami Prawa upadłościowego, a ostateczna kwota ustalana jest przez sąd. Zalicza się do nich m.in. wydatki związane za zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłościowej oraz wynagrodzenia i wydatki członków rady wierzycieli.
Przedsiębiorca, który decyduje się na podjęcie takich kroków musi liczyć się z tym, że jest to długotrwały proces. Głównym jego celem jest zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Planując złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, której zakres usług oraz więcej informacji na temat tego procesu można sprawdzić na stronie https://wyzerujdlugi.pl/blog/jakie-sa-koszty-w-postepowaniu-upadlosciowym-przedsiebiorcy/.