Problem nieszczelnych okien nie jest tylko domeną starego budownictwa, zdarza się także w nowych domach i budynkach. Pojawiający się przeciąg wpływa znacząco na wzrost kosztów ogrzewania i komfort mieszkańców. Stosowanie doraźnych rozwiązań jak na przykład przykładanie koca na parapet czy podklejanie szczelin taśmą klejącą nie rozwiązuje problemu. Chłodne powietrze dalej będzie przedostawało się do wnętrza. Jak sobie z tym poradzić? Najpierw należy zlokalizować źródło problemu a potem je usunąć.
Stare okna – problem nieszczelności okien bardzo często dotyczy starych okien, które z racji nieobowiązywania wysokich norm termoizolacji były źle uszczelniane, ich jakość pozostawiała wiele do życzenia a w przypadku okien drewnianych często w ogóle nie dbano o prawidłową konserwację
Słabo dociśnięte skrzydło do ramy – zaleca się regulowanie poziomu dociśnięcia skrzydła do ramy dwa razy do roku – w okresie zimowym powinny być one mocno dociśnięte, podczas gdy latem warto ten docisk nieco poluzować co pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza
Problem z uszczelkami – uszczelki niskiej jakości wykazują tendencję do pękania i kurczenia się pod wpływem niskich temperatur.
Niewłaściwy montaż – błędy na etapie montażu okna mogą bezpośrednio skutkować powstałymi nieszczelnościami (np. brak odpowiedniej izolacji, montaż bez listew podparapetowych lub łączników).
Złe wymiary okna – błąd popełniony podczas mierzenia ościeża może skutkować kupnem za dużego lub za małego okna
To, czy będziemy w stanie sami zaradzić problemowi nieszczelności wynika przede wszystkim ze źródła problemu. Stare i uszkodzone okna będą wymagały całkowitej wymiany. Jej koszt będzie duży, niemniej należy mieć na uwadze fakt, że współcześnie produkowane okna muszą spełniać szereg rygorystycznych warunków, np. dotyczących izolacji akustycznej, co przekłada się na ogólny komfort mieszkańców i skutkuje niższymi kosztami ogrzewania.
Nieszczelności będące konsekwencją niewłaściwego montażu okien (co objawia się przewiewami w okolicach zawiasów) będą wymagały zwrócenie się o pomoc do specjalistów. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy przesunąć skrzydło, choć zdarza się, że zaistnieje potrzeba zastosowania znacznie poważniejszych i inwazyjnych metod jak np. podkuwanie tynku w celu wyrównania położenia ościeżnicy.
Zdecydowaną większość nieszczelności możemy jednak samodzielnie zlikwidować.Jeżeli wina za przewiew leży po stronie nieprawidłowego poziomu dociśnięcia skrzydła do ramy, wystarczy pociągnąć w górę rolkę ryglującą (znajdującą się w okuciu) i obracać nią do czasu aż docisk będzie wystarczająco mocny. Można to zweryfikować przy pomocy zwykłej kartki papieru.
Przez okna, w których skrzydła są dobrze dociśnięte do ramy przyciśnięta kartka papieru się nie przedostanie. Jeżeli jednak problem leży po stronie uszczelek, należy je wymienić. Przed zamontowaniem nowych samoprzylepnych uszczelek trzeba bardzo dokładnie i starannie oczyścić ościeżnice.
Zdarza się także, że chłód przedostaje się do mieszkanie nie przez okno, ale przez szpary powstałe na styku ościeżnicy a parapetu lub ściany. Należy je wówczas zakleić. Można do tego wykorzystać pianki, silikon, kotwy chemiczne (np. takie: https://sklep.grupamagnum.eu/chemia-budowlana/kotwy-chemiczne/kotwa-chemiczna-tytan-evolution-II-300ml.html), płaskowniki PCV lub taśmy izolacyjne.
Pianki poliuretanowe – to jedna z najpopularniejszych metod uszczelniania okien. Pianką wypełnia się szczeliny powstałe pomiędzy ramą lub ościeżnicą a ścianą. Pod wpływem rozprężania pianka zwiększa dwu- a nawet trzykrotnie swoją objętość i twardnieje. Można ją malować, tynkować a nawet wiercić w niej otwory
Silikon i uszczelniacze akrylowe – wykorzystywane do wypełniania szczelin między oknem a ścianą tylko wewnątrz. Silikon jest znacznie bardziej elastyczny niż uszczelniacze akrylowe. Te drugie jednak znacznie szybciej zastygają i można je potem pomalować farbą.
Kotwy chemiczne – w ich składzie znajduje się żywica, która działa na zasadzie adhezji, czyli łączenia ze sobą różnych warstw powierzchniowych, dzięki czemu środek ten nie wprowadza naprężeń do podłoża w trakcie kotwienia. To niezwykle mocny, szczelny i trwały produkt, który sprawdzi się zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz.
Płaskownik PCV – służy do wykończenia łączeń kątowych okna ze ścianą, parapetem lub innymi materiałami elewacyjnymi. Ten produkt nadaje się idealnie do maskowania fug w przypadku montażu okien z tworzyw sztucznych, jak i do maskowania wszelkich szczelin. Na rynku istnieje wiele rodzajów płaskowników o różnych szerokościach. Mają także samoprzylepną taśmę, która umożliwia prosty montaż. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia. Jest odporny na szkodliwe działania promieni UV a dzięki miękkim brzegom – także na niepożądane działanie pleśni.
Taśmy i folie – to najbardziej specjalistyczne środki uszczelniające trudno dostępne w marketach budowlanych. Należy ich szukać w sklepach specjalistycznych oferujących w swoim asortymencie akcesoriów do montażu drzwi i okien. Samoprzylepne taśmy i folie stosuje się przede wszystkim na etapie montowania okien.
Nieszczelność objawiająca się przeciągiem się w okolicach okna musi zostać jak najszybciej zlikwidowana. Bagatelizowanie tego problemu będzie generować nie tylko wyższe koszty ogrzewania, ale przede wszystkim może doprowadzić do powstania wilgoci, która stanowi idealne środowisko rozwojowe grzybów i pleśni, które zagrażają zdrowiu domowników i konstrukcji budynku.