Oznakowanie pionowe dróg ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom uczestniczącym w ruchu drogowym oraz pieszym. Kształt i ikonografia tarczy znaków informacyjnych, ostrzegawczych oraz nakazu i zakazu, odpowiadają normom obowiązującym w całym kraju. Najważniejszymi cechami znaku pionowego jest solidność konstrukcji, trwałość rysunków i symboli na tarczy, oraz widoczność ze znacznej odległości.
Znaki składające się na oznakowanie drogowe skonstruowane są z tarczy o odpowiednim kształcie, zamocowanej na pionowym wsporniku. Tarcza z blachy ocynkowanej pokryta warstwą styropianu jest lekka a jednocześnie dobrze usztywniona i odporna na korozję. Podkłady znaków mogą też być wycięte z arkusza aluminium i usztywnione na obwodzie podwójnie zagiętymi krawędziami. Strona frontowa pokryta jest folią odblaskową, która może charakteryzować się zróżnicowanymi parametrami odbijania światła. Największa widoczność znaku musi być zapewniona na autostradach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Tam stosowana jest folia mikropryzmatyczna najnowszej generacji. Na drogach lokalnych i dojazdowych, znaki mogą być pokryte folią kulkową.
Podkład lica tarczy jest zabezpieczony przed korozją i pomalowany metodą proszkową. Rysunki i symbole nanoszone są za pomocą sitodruku cyfrowego. Warstwa przezroczystego laminatu chroni je przed wpływem warunków atmosferycznych mogących uszkodzić nadruk. Gładka powierzchnia tarczy nie spowoduje ograniczenia widoczności ikonografii przez osadzanie się kurzu lub śniegu. Technologie zastosowane do produkcji znaków zwiększają odporność całej konstrukcji na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki zewnętrzne.