Miejsca, które są szczególnie kontrolowane pod względem czystości to nie tylko szpitale czy restauracje. Wiele miejsc użyteczności publicznej wymaga zadbania o nienaganne warunki panujące w środku. Aby skutecznie dbać o czystość pomieszczeń bardzo często przeprowadza się dezynfekcję.
Jednym z elementów dekontaminacji jest dezynfekcja, czyli odkażanie. Jest to proces, którego skutkiem jest usunięcie niemal wszystkich mikroorganizmów np. z powierzchni płaskich, ubrań lub ciała. W zależności od miejsca, w którym należy przeprowadzić dezynfekcję używa się różnych środków i sposobów do usunięcia drobnoustrojów. Wyniki dezynfekcji są ściśle związane z trzema podstawowymi czynnikami: gatunkiem drobnoustroju, temperaturą w jakiej przeprowadzana jest dezynfekcja oraz środkiem dezynfekującym. Te trzy czynniki są ściśle związane są z metodą, jaką jest przeprowadzana dezynfekcja.
Do dezynfekcji ubrań, sprzętów czy wyposażenia sanitarnego używana jest para wodna, natomiast do dezynfekcji powietrza czy nieosłoniętych powierzchni wykorzystywane jest promieniowanie UV. Chemiczna dezynfekcja to kolejna metoda usunięcia drobnoustrojów, która polega na wykorzystaniu roztworu środków chemicznych. Skuteczność dezynfekcji zależy od właściwego doboru metody oraz środka dezynfekującego w odpowiednim stężeniu.
Wybierając się na wizytę do szpitala, fryzjera czy kosmetyczki, ale również na basen jesteśmy narażeni na szereg bakterii niekorzystnych dla naszego zdrowia. Aby korzystanie z tych wspólnych przestrzeni było całkowicie bezpieczne należy przeprowadzać regularne i adekwatne dezynfekcje, eliminując tym samym obecne tam mikroorganizmy i ich przetrwalniki. Dbanie o czystość w tych miejscach leży w interesie wszystkich korzystających, jednak profesjonalne czyszczenie powierzchni w tych obszarach powinno być wykonywane systematycznie i dokładnie przez odpowiednie osoby.
Pomieszczenia sanitarne to zgodnie z rozporządzeniem szatnie, umywalnie, ustępy, pomieszczenia wyposażone w natryski, pomieszczenia higieny osobistej kobiet, jadalnie (z wyjątkiem stołówek), pomieszczenia służące do schronienia się przed zimnem oraz przeznaczone do prania, odkażania, suszenia, odpylania odzieży roboczej lub ochronnej. Zawarcie wykazu pomieszczeń w dokumencie prawnym oznacza, że ich dezynfekcja jest obowiązkowa, a szczegółowe wymagania związane z dbaniem o ich czystość są umieszczone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zachowanie higieny w miejscach wilgotnych, ciepłych i używanych przez wielu ludzi ma szczególne znaczenie. Klimat panujący wokół basenów sprzyja rozwojowi mikroorganizmów takich jak bakterie, ale nie tylko. W tych warunkach bardzo szybko rozwijają się grzyby i glony oraz inne zarazki. Higiena miejsc użyteczności publicznej ma kluczowe znaczenie, ponieważ przekłada się bezpośrednio na zdrowie użytkowników. Dodatkowo glony wpływają na jakość wody szybko prowadząc do jej zzielenienia i zmętnienia. Każdy, kto korzysta z basenu przyczynia się do wprowadzenia do wody organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń.
Mając na uwadze bardzo duże ryzyko skażenia wody, a tym samym zagrożenie zdrowia korzystających, regularna dezynfekcja niecki i wody basenowej jest koniecznością. Chorobotwórcze bakterie są niszczone w procesie dezynfekcji środkami na bazie chloru, bromu, aktywnego tlenu lub promieniowaniem ultrafioletowym. Setki ludzi mogą korzystać z basenu i terenów wokół niego bez obaw, jeśli środek dezynfekujący został prawidłowo dobrany i wykorzystany.
Nawet najmniejszy hotel musi zwrócić szczególną uwagę na czystość pomieszczeń. Goście, którzy decydują się na spędzenie nocy w hotelu muszą być pewni, że nie spędzą jej wśród bakterii. Zapewnienie czystej pościeli i ręczników wymaga używania nie tylko najlepszych środków chemicznych, ale dodatkowo wysokiej temperatury, aby bakterie znajdujące się w tkaninach nie miały szansy na przetrwanie. Wszystkie płaskie powierzchnie mogą z łatwością pozostać higienicznie czyste, jeśli podczas sprzątania zostanie wykorzystane wysokiej jakości czyściwo przemysłowe.
W restauracji, gdzie znajduje się mnóstwo jedzenia, nie można dopuścić, aby jakiekolwiek bakterie popsuły efekt ciężkiej pracy kucharza. Nad czystością w lokalach gastronomicznych czuwa Sanepid. Przygotowywanie posiłków, ale też mycie naczyń musi być przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Dezynfekcja naczyń nie może odbyć się bez udziału pary wodnej, która pozwoli wyeliminować wszystkie drobnoustroje zagrażające zdrowiu klientów. W takich miejscach jak restauracja, utrzymanie higieny wymaga zaangażowania wszystkich pracowników.
Oprócz miejsc zobligowanych do systematycznej dezynfekcji, są również miejsca, które warto doraźnie odkażać. Takim przykładowym miejscem jest pokój w którym przebywa chora osoba, a zwłaszcza jej łóżko. Wszystkie powierzchnie związane z opieką nad chorą osobą powinny być starannie czyszczone. Aby dezynfekcja przebiegała sprawnie warto zaopatrzyć się w mydło w płynie, które najszybciej będzie eliminowało podstawowe bakterie i zarazki. Pomieszczeniem przeznaczonym do doraźnej dezynfekcji może być również miejsce pracy, gdzie znajduje się wiele osób, a tym samym wiele bakterii. Jeśli w miejscu pracy wystąpi epidemia choroby, pomieszczenia te powinny zostać bezwzględnie zdezynfekowane, aby uniknąć powrotu zachorowań.
Analizując miejsca które wymagają dezynfekcji można dojść do wniosku, że każde miejsce użytku publicznego powinno być regularnie odkażane. To stwierdzenie jest prawdziwe, ponieważ bakterie mnożą się bardzo szybko, a brak możliwości dostrzeżenia ich gołym okiem zwiększa ryzyko epidemii. Aby korzystanie z ulubionych miejsc było przyjemne, musi być również bezpieczne.