Jak samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poruszanie się po budynku lub domu jest dużo prostsze, gdy przestrzeń jest otwarta, a dotarcie do poszczególnych pokoi nie wymaga korzystania z drzwi. Niewątpliwe stanowią one jednak niezbędny element wyposażenia i z całą pewnością dobrze jest, jeśli jednak zostaną zamontowane. Drzwi wewnętrzne pełnią bowiem kilka ważnych funkcji, a tymi najważniejszymi są chociażby skuteczne wygłuszanie wnętrza, tak aby głos wydobywający się z poszczególnych pokoi nie niósł się do innych, czy też ochrona prywatności, poprzez którą rozumie się możliwość odizolowania od reszty lokum. Aby jednak drzwi rzeczywiście były tak funkcjonalne, muszą zostać właściwie zainstalowane. Jak można dokonać tego samodzielnie?

Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności bardzo ważne jest, aby pamiętać, że drzwi montuje się po zakończonych pracach wykończeniowych lub remontowych. Nie można robić tego w dopiero co wymurowanej, czy też otynkowanej ścianie, gdyż drzwi po prostu nie będą mogły zostać solidnie osadzone. Jeżeli jesteśmy pewni, że możemy przystąpić do montażu, to powinniśmy zacząć od skompletowania wyposażenia. Będą składać się na nie narzędzia, a także elementy niezbędne do instalacji ościeżnicy. Potrzebne będą zatem drewniane kliny montażowe, rozpórki poziomujące, pianka montażowa, taśma zabezpieczająca, wiertarka, śrubokręty oraz detale mocujące takie jak śruby, kotwy i wkręty. Do posprzątania przydadzą się natomiast odkurzacz oraz zmiotka. 

Tak przygotowani możemy przystąpić do mocowania ościeżnicy. W tym celu należy odpowiednio przygotować ścianę, kierując się wymiarami produktu. Otwór w ścianie musi być co najmniej 5 mm większy, niż sama ościeżnica. Poza tym musi być on całkowicie suchy, a także pozbawiony nieczystości budowlanych. Jeśli taki jest, wówczas osadzamy ościeżnicę, przykładając ją uważnie i sprawdzając, czy jest położona równo z zachowaniem kątów prostych. Później unieruchamiamy ją klinami, ale tylko w przypadku, gdy szczeliny między nią futryna, a murem, są ze wszystkich stron identyczne. W dalszej kolejności przymocowujemy rozpórki, które z reguły powinny być ustawione przy zawiasach oraz na wysokości klamki. 

Kolejnym etapem jest zawieszenie skrzydła. O prawidłowym montażu będzie świadczyć fakt, że odległości między nim, a ościeżnicą, będą zarówno po lewej, jak i prawej stronie takie same. Jeśli mamy pewność, że wszystko jest w porządku, to przystępujemy do nanoszenia pianki montażowej przy ościeżnicy. Warto robić to cierpliwe i spokojnie, gdyż podwaja ona swoją objętość. Po jej stwardnieniu możemy wyciągnąć wcześniej włożone kliny, zdemontować rozpórki oraz usunąć ewentualny nadmiar pianki. 

Na koniec warto pamiętać o zamaskowaniu wszelkich otworów na drzwiach i ościeżnicy, używając do tego celu zaślepek, jak również zatroszczyć się o dobrą jakość zawiasów. Możemy to uczynić kupując je u sprawdzonego producenta, takiego jak https://www.bhjanecki.pl/, gdyż zdecydowanie zagwarantuje on ich skuteczność. Pamiętają o tym i przeprowadzając cały proces dokładnie w takich krokach, będziemy mogli cieszyć się pełnią funkcjonalności drzwi wewnętrznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Do czego służą więźby dachowe?
Do czego służą więźby dachowe?
Mianem więźby dachowej określa się drewniany szkielet dachu, na którym to umieszcza się następnie poszycie dachowe. Jej zadaniem jest podtrzymywanie […]
Jak zadbać o roślinność w ogrodzie aby prezentowała się nienagannie?
Jak zadbać o roślinność w ogrodzie aby prezentowała się nienagannie?
Nawet bardzo naturalny, wręcz swobodny ogród w stylu angielskim wymaga porządkowania i odpowiedniej pielęgnacji. Musimy starać się zapanować nad roślinnością, […]
Akcesoria przydatne fotografom
Akcesoria przydatne fotografom
Fotografia to zarówno ciekawa praca jak i piękne hobby. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się zdjęciami użytkowymi czy artystycznymi, możemy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy