Jak działa katalizator w aucie?

Katalizator jest od kilkudziesięciu lat montowany w każdym samochodzie, ponieważ odpowiada za redukcję niebezpiecznych substancji, które podczas spalania ulatniają się do atmosfery. Jako kierowcy powinniśmy dbać o to, aby ta część działała poprawnie. W innym wypadku możemy narazić się na problemy prawne.

Specyfika pracy

Aby katalizator mógł skutecznie przeprowadzać oczyszczanie spalin, musi rozgrzać się przynajmniej do temperatury 300 stopni Celsjusza. Aby przyspieszyć ten proces, często stosuje się w nim dodatkowe izolacje, pozwalające mu lepiej się nagrzewać. Optymalna temperatura jego pracy wynosi od 400 do 800 stopni.

Przy pomocy sondy lambda przy katalizatorze określany jest stosunek paliwa do powietrza. Jeśli powietrza jest za dużo, zwiększana jest ilość dostarczanego paliwa. Jeśli za mało, dawka paliwa jest zmniejszana.

Na tej podstawie katalizator realizuje procesy redukcji i utleniania. Są one przeprowadzane w zależności od odczytów sond lambda. W celu znalezienia odpowiedniego katalizatora do naszego auta warto zajrzeć na stronę https://pamaku.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − jeden =