Materiał opałowy, który warto używać do spalania w kominku to przede wszystkim drewno oraz powstające z niego biopaliwo, którego przykładem jest pellet. Tak jak wyróżnia się kilka rodzajów drewna, tak samo istnieje kilka typów tego materiału. Cenę pelletu uznaje się za stosunkowo niską, dzięki czemu jest kolejnym argumentem przemawiającym za jego wyborem. Czym zatem palić w kominku?
Nie zaleca się palenia drewnem z drzew iglastych, ponieważ mają dużo żywicy, która w trakcie spalania charakterystycznie strzela, zanieczyszczając tym samym otoczenie. Dodatkowo powstaje wiele sadzy oraz dymu, które zanieczyszczają przewód kominka. Tych wad pozbawione jest drzewo liściaste, a tym samym powstający z niego pellet. Biopaliwo nie zawiera dużej ilości żywicy, równo się pali i nie wytwarza dymu, dlatego kominek pozostaje czysty.
Największym zainteresowaniem cieszy się drewno twarde (np. buk, dąb, grab), które ma wysoką wartość energetyczną w przeciwieństwie do drewna miękkiego (np. topola, lipa). Wybór twardszego materiału opałowego oznacza, że drewno pali się dłużej i nie wymaga częstego dokładania kolejnych dawek opału. W kominku nie wolno natomiast palić drewnem, które zostało wcześniej zaimpregnowane, malowane lub lakierowane. W przypadku czystego drewna ważny jest również czas jego składowania tuż po ścięciu, kiedy to traci wodę. Drewno z dużą zawartością wody, emituje mniej ciepła, gorzej się pali i dodatkowo dymi. Pellet jest wolny od takich problemów.