Jak zaprojektować sypialnię idealną?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu w ciągu dnia – głównie odpoczywając. Z tego względu musi być maksymalnie wygodne i funkcjonalne, a jednocześnie urządzone stylowo, czyli zgodnie z najnowszymi trendami. Pamiętajmy o tym, że aranżacja tego pomieszczenia będzie miała duży wpływ na nasz ogólny nastrój, więc musimy zadbać nie tylko o odpowiednie meble, ale również kolorystykę, oświetlenie oraz elementy dekoracyjne. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak powinna wyglądać sypialnia idealna.

Ergonomiczne meble to podstawa 

Projektując sypialnię, warto na początek wybrać meble, ponieważ to one w największej mierze wpływają na komfort przebywania we wnętrzu. Ich zakup nie może być zatem przypadkowy. Najlepiej ograniczyć się do kilku niezbędnych konstrukcji, tak aby niepotrzebnie nie zagracać przestrzeni i nie wprowadzać wrażenia chaosu. Najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko. Pamiętajmy o tym, aby jego minimalna szerokość wynosiła 90 cm (w przypadku jednej osoby) lub 160 cm (jeśli jest przeznaczone dla pary). Z kolei optymalna wysokość stelaża to 40 cm. Duże znaczenie ma również długość konstrukcji, która musi być perfekcyjnie dobrana do naszego wzrostu. Istnieje tutaj jedna kluczowa zasada – do wzrostu dodajemy zawsze około 20 cm. W codziennym użytkowaniu doskonale sprawdzi się łóżko wykonane z naturalnego drewna i wyposażone w zagłówek obity miękką tkaniną oraz specjalną, wysuwaną szufladę na pościel.

Drugim niezbędnym meblem jest pojemna szafa na ubrania. Zdecydowanie najbardziej godne polecenia są wysokie wersje do zabudowy z drzwiami przesuwnymi w formie dużych luster i licznymi przegrodami oraz schowkami. Zmieścimy tam bowiem bez problemu zarówno wszelkie elementy garderoby, jak i buty czy akcesoria. Dodatkowo w sypialni muszą się koniecznie znaleźć dwie stylowe szafki nocne drewniane (ustawione po obu stronach łóżka), a także ozdobna toaletka, przy której można komfortowo wykonywać makijaż. 

Pożądana kolorystyka ścian i dekoracje 

Aranżując sypialnię, trzeba też koniecznie pamiętać o jej przeznaczeniu – jest to przede wszystkim miejsce, w którym śpimy i relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy. Z tego względu przebywanie w nim powinno nas maksymalnie odprężać i uspokajać. Aby to osiągnąć, zaleca się pomalowanie ścian na jasne kolory, takie jak pastelowy błękit, uniwersalna biel czy modny beż. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie dobre samopoczucie, ale również optycznie powiększymy przestrzeń. Oprócz tego konieczne jest wprowadzenie różnorodnych ozdób i dekoracji, które dodadzą całemu wystrojowi oryginalnego charakteru, a na dodatek sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze bardziej klimatyczne. Warto postawić na ciekawe plakaty lub obrazy, zdjęcia rodzinne oprawione w ramki, elegancki zegar, fototapetę 3D, piękny lampion oraz kilka wazonów z kwiatami. Oczywiście liczy się tutaj umiar, bo zbyt duże nagromadzenie bibelotów z pewnością przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. 

Pozostałe rozwiązania 

W sypialni należy ponadto zamontować odpowiednie oświetlenie, które w znacznym stopniu pomoże w uzyskaniu pożądanego nastroju. Musi być ono doskonale przemyślane, funkcjonalne i zróżnicowane. W centrum pokoju pod sufitem warto zainstalować lampę o geometrycznym kształcie, równomiernie rozjaśniającą przestrzeń światłem o ciepłej barwie (znakomicie koi nerwy). Alternatywą jest dla niej klasyczny żyrandol, pasujący jednak głównie do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy tradycyjnym. Oprócz tego zaleca się ustawienie na szafce nocnej estetycznej lampki stojącej, a także umieszczenie po bokach łóżka dwóch kinkietów na wysięgnikach. Dodatkowo można zastosować specjalne listwy LED-owe w miejscach trudno dostępnych, takich jak choćby garderoba. Oto pozostałe wartościowe elementy, które powinny się znaleźć w każdej sypialni:

Pościel – najlepiej wykonana naturalnych materiałów, czyli bawełny, wełny albo satyny. W tym przypadku sztuczne tkaniny nie są wskazane, ponieważ nie pozwalają skórze oddychać, są nieprzyjemne w dotyku i nie zapewniają zdrowego ani spokojnego snu. Kolorystka pościeli musi w jakimś stopniu korespondować z ogólnym wystrojem. 

Zasłony – z grubych tkanin, takich jak welur, aksamit, ewentualnie poliester. Dzięki temu zagwarantujmy sobie maksymalną ochronę przed promieniami słońca i wzrokiem ciekawskich osób z ulicy. Oczywiście można też zdecydować się na produkty z bardziej zwiewnych i przezroczystych materiałów, czyli np. tiulu, woalu albo szyfonu – wszystko zależy od naszych potrzeb. Dodajmy, że odpowiednio dobrane zasłony wprowadzą do wnętrza sporą dozę elegancji. Alternatywnym rozwiązaniem są nowoczesne żaluzje drewniane lub aluminiowe, a także rolety rzymskie. 

Pudełka i koszyki zróżnicowane pod względem wielkości – pozwalają utrzymać w pokoju idealny porządek. Można w nich z powodzeniem trzymać zarówno drobne akcesoria, jak i perfumy, przybory do makijażu, książki, biżuterię, a nawet koce, narzuty czy świeżo wyprane ubrania. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza designerskie pojemniki z wikliny. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwości oleju rydzowego i lnianego
Właściwości oleju rydzowego i lnianego
Olej rydzowy, pomimo swojej nazwy, nie ma nic wspólnego z grzybami. Pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion lnianki […]
Regały magazynowe – Z czego zazwyczaj są zbudowane?
Regały magazynowe – Z czego zazwyczaj są zbudowane?
Regały magazynowe są doskonałym rozwiązaniem do przechowywania zapasów w zorganizowany sposób. Regały te są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, […]
Zagęszczanie gruntu – co należy wiedzieć?
Zagęszczanie gruntu – co należy wiedzieć?
W różnego rodzaju pracach budowlanych wykonywanych bezpośrednio na gruncie, konieczne jego utwardzenie i ubicie. Efekt ten można osiągnąć wyłącznie dzięki […]
Ostatnie wpisy
Polecamy